Konkurs plastyczny pn. „Fauna polskich wód słodkich”

Konkurs plastyczny pn. „Fauna polskich wód słodkich” w ramach programu Szkoła Przyjazna Wodzie – Aktywni Błękitni

1. Założenia konkursu

Konkurs plastyczny jest przeznaczony dla uczniów ze szkół podstawowych zgłoszonych do programu Szkoła Przyjazna Wodzie – Aktywni Błękitni. Poświęcony jest tematyce wodnej (szczegóły w następnych punktach, poniżej). Zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych, dla klas I-III i dla klas IV-VIII.

Przypominamy, że wzięcie udziału w konkursie przez uczniów zgłoszonej do programu szkoły jest jednym z warunków przyznania certyfikatu Szkoły Przyjaznej Wodzie przez RZGW w Bydgoszczy.

Najlepsi autorzy prac i ich zwycięskie dzieła znajdą się naszej stronie internetowej i w informacjach patronów medialnych programu (Radio PIK, TVP Bydgoszcz i Gazeta Pomorska) oraz zostaną nagrodzeni.

Celem konkursu jest podniesienie świadomości uczniów szkół podstawowych na temat zagadnień związanych z wodą. Szczególnie poszerzenie wiedzy na temat gatunków zwierząt zamieszkujących polskie jeziora, rzeki i stawy. Pokazanie, że w naszych wodach również żyją bardzo ciekawe gatunki ryb, także pod względem wizualnym. Wielu zna morskie błazenki czy popularne w akwarystyce skalary, ale czy znamy piękno lipienia, pstrąga tęczowego lub okonia i innych? Zaprezentowanie konkursu i jego warunków uczniom należy do nauczycieli koordynatorów.

2. Warunki ogólne

a) Organizatorem konkursu jest PGW Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy.

b) Prace plastyczne będzie oceniał Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW w Bydgoszczy.

c) W obydwu kategoriach wiekowych zostaną wybrani laureaci trzech pierwszych miejsc, za które przewidziane są nagrody, dyplomy oraz publikacja wizerunku zwycięzców. Możliwe są również wyróżnienia, które zostaną uhonorowane dyplomami.

d) Wykonanie: prace mają być wykonane na kartce A4. Techniką malowania lub rysowania.

e) Gotowe rysunki lub obrazy należy zeskanować i wysłać mailem, w rozmiarze rzeczywistym (oryginalnym), bez kompresji. Każdy uczeń biorący udział w konkursie wysyła tylko jedną pracę. W imieniu ucznia skan może wysłać rodzic lub nauczyciel. Sposób wysyłania i opisywania prac jest zawarty w punkcie nr 5.

f) Oceniane będą kolejno: zgodność pracy z tematem, pomysłowość w podejściu do tematu, estetyka wykonanej pracy plastycznej.

g) Terminy i sposób wysyłania prac znajdują się poniżej, w punktach 4 i 5.

h) Przystąpienie dzieci do konkursu jest równoznaczne ze zgodą na wykorzystywanie ich danych osobowych i wizerunku do celów konkursowych oraz publikacji wizerunku i danych zwycięzców, takich jak: imię i nazwisko autora, klasa, reprezentowana szkoła. Zwycięskie prace będą również publikowane. Administratorem danych jest PGW WP RZGW w Bydgoszczy.

i) Praca plastyczna ma być pracą samodzielną ucznia.

3. Kategorie wiekowe, opis zadania:

a) Klasy I-III

Zadaniem młodszych uczniów jest narysowanie lub namalowanie fauny polskiej wód słodkich. Odwzorowanie ryb oraz innych organizmów (fauna wodna to nie tylko ryby) żyjących w Polsce w ich środowisku naturalnym, czyli stawach, jeziorach, rzekach. Rysowanie ryb morskich (np. tuńczyk) lub słodkowodnych tropikalnych (np. skalar) będzie podstawą do dyskwalifikacji pracy.

b) Klasy IV-VIII

Zadanie jest podobne, co w klasach I-III, czyli „narysowanie lub namalowanie fauny polskiej wód słodkich. Odwzorowanie ryb, oraz innych organizmów (fauna wodna to nie tylko ryby) żyjących w Polsce w ich środowisku naturalnym, czyli stawach, jeziorach, rzekach. Rysowanie ryb morskich (np. tuńczyk) lub słodkowodnych tropikalnych (np. skalar) będzie podstawą do dyskwalifikacji pracy”. Jest jeden wyjątek – gatunki przedstawione na pracy muszą być poprawnie podpisane. U uczniów starszych będziemy też przykładać większą wagę do szczegółowości odwzorowania gatunków zwierząt wodnych.

4. Terminy:

a) Konkurs trwa od 13.02.2023r. do 31.05.2023r.

b) Prace należy wysyłać od 13.02.2023r. do 15.05.2023r.

c) Prace będą oceniane między 16.05.2023r. a 30.05.2023r.

d) Wyniki zostaną ogłoszone 31.05.2023r.

5. Sposób wysyłania prac

Prace można wysyłać tylko w wyznaczonym terminie, elektronicznie. Pocztą elektroniczną należy wysyłać je na adres: damian.klich@wody.gov.pl.

Każda praca musi zawierać imię i nazwisko autora, klasę do której uczeń uczęszcza oraz nazwę i adres szkoły, którą reprezentuje wraz z oświadczeniem i zgodą na publikację wizerunku i danych osobowych. Te dane należy umieścić w wiadomości e-mail razem ze skanem pracy konkursowej.