KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY O DZIEWCZYNACH, KTÓRE POWINNYŚCIE I POWINNIŚCIE PRZECZYTAĆ

Dzień Kobiet to święto, które obchodzone jest od 1910 roku, ale jego początki możemy dostrzec już w starożytnym Rzymie. W ostatnich latach na rynku wydawniczym pojawiło się mnóstwo książek, których bohaterkami są młodsze i starsze przedstawicielki  płci żeńskiej. Nie można zapomnieć również o klasyce. Ona nigdy nie zawodzi, jest ponadczasowa i uniwersalna. Zapraszam do zapoznania się z książkami, które mają na celu wzmacniać dziewczęce poczucie pewności siebie, inspirować do działania. To książki nie tylko dla dziewczynek, choć głównymi bohaterkami są właśnie dziewczynki.

1.L.  Jackson ,,Kosmiczne dziewczyny ‘

50 historii niezwykłych kobiet, które przyczyniły się do podboju kosmosu. Kiedy myślimy o podboju kosmosu, najczęściej przychodzą nam  do głowy mężczyźni. A jednak kobiety miały w tym swój udział i jak się okazuje – całkiem niemały!

2. ,,Kobiety i sport. One grały, by wygrać’’ to 50 sylwetek sportsmenek, którym najczęściej ktoś kiedyś powiedział, że nie mogą, bo są za słabe, nie nadają się dlatego, że są kobietami. Udowodniły, że to nieprawda.

3.,,Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które tworzyły historię’’ to kolejne zbiory krótkich biogramów kobiet, które zapisały się na kartach historii.

4. Malala Yousafzai jest najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla .Powstały  książki o niej, ale sama też napisała książkę dla dzieci. ,,Malala i jej czarodziejski ołówek’’ to piękna, bardzo wartościowa opowieść.

5. A. Barrows Seria ,,Nierozłączki’’

Sąsiadki z tej samej ulicy, koleżanki ze szkolnej ławki mają głowy pełne szalonych pomysłów. Ciepłe, zabawne opowieści. Idealne dla dzieci, które zaczynają czytać samodzielnie.

6. E. Adbåge, A. Bergman ,,Jedyna taka Ester’’

Uznana przez Svenska Dagbladet za jedną z najlepszych książek dla dzieci powieść ,została wydana w ramach projektu ,,Bliskie- dalekie sąsiedztwo’’, który ma przybliżać dzieciom najlepszą współczesną literaturę wydawaną u naszych najbliższych europejskich sąsiadów.

7.A.Czerwińska-Rydel,,W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie’’

Maria Skłodowska-Curie była fascynującą osobą. W jej czasach w Polsce kobiety nie mogły studiować na uniwersytecie, więc sama zarobiła na studia i wyjechała do Paryża, uczyć się na Sorbonie. Zawsze miała swoje zdanie i wiele niekonwencjonalnych pomysłów.

8.P. Dobry ,,Była sobie dziewczynka’’

Młode czytelniczki  mogą poznać losy swoich rówieśniczek z różnych epok historycznych i zrozumieć, jak to dobrze być współczesną dziewczynką.

9.M. Frąckiewicz ,,Superbohaterki . Świat i wielkie odkrycia,,

W książce znajdziecie sylwetki czternastu niezwykłych kobiet, które zmieniłświat. Poznacie też ciekawostki i informacje z przeróżnych dziedzin nauki.

10.G. Kasdepke ,, A ja nie chcę być księżniczką ,,

Rezolutna Marysia sprawi, że w rodzinnym domu zapanuje niezłe zamieszanie. Zabawna i przewrotna opowieść o tym, że mądrość jest ważniejsza od urody i że zawsze warto być sobą!

11.A. Polewska i . Krzanowska ,,Wielkie małe kobietki ,,

Zbiór opowiadań o dzieciństwie słynnych kobiet. Jak dorastały Agata Christie, Coco Chanel, Edith Piaf, Audrey Hepburn oraz Maria Skłodowska-Curie? Skąd wzięły się ich pasje i zainteresowania, jak zaczęły się ich kariery? Inspiracja dla każdej młodej damy zamierzającej dokonać w przyszłości wielkich rzeczy.

12.R. Piątkowska ,,Która to Malala?’’

Malala to nie zwykła nastolatka, a blogerka, która  opisując sytuację dziewcząt w pakistańskim szkolnictwie  naraziła się talibom. Wzruszająca opowieść o sile, która drzemie w każdym z nas, o tym, że warto walczyć i pomagać słabszym. Malala udowodniła, że wystarczy jeden odważny człowiek, by zainspirować całe rzesze.

13. A. Lindgren “Pippi Pończoszanka’’

Pippi jest wyjątkowa i za to dzieci pokochały ją miłością bezwarunkową.  Uczy, że zawsze jest jakieś wyjście i że szczęście jest równie ważne, jak inne wartości. Nie boi się tego, co inni o niej myślą, nie przejmuje się konwenansami i robi, to co uważa za słuszne .Dodaje odwagi tym dziewczynkom, które się boją, zachęca do zabawy i pokazuje, że w każdej sytuacji można znaleźć coś dobrego.

14. A. Lindgren “Ronja, Córka zbójnika”

Ronja to nietypowa bohaterka. Po pierwsze jest córką największego z hersztów bandy zbójeckiej i daleko jej do baśniowych księżniczek. Żyje i bawi się w lesie, a jej codzienne perypetie są niezwykle barwne, co sprawia, że młode czytelniczki śledzą jej przygody z wypiekami na twarzy i skrycie marzą, o podobnym życiu.

15. Lucy Maud Montgomery “Ania z Zielonego Wzgórza”

Ania to ulubiona bohaterka wszystkich wrażliwych dziewczynek, które odbierają świat na swój –  nietypowy dla innych ludzi – sposób.

16. A. Lindgren “Dzieci z Bullerbyn”

Tematem książki jest to, o czym marzą dzieci na całym świecie. Pełno tutaj zabaw i przygód, dziecięcych fantazji, które sprawiają, że każdy zwyczajny dzień zamienia się niezapomniane przeżycie. Książka się nie starzeje, tak samo jak nie zmieniają się dziecięce marzenia i potrzeby.

17. F. H. Burnett, ,,Tajemniczy ogród’’

To dobra książka dla dziecka, które lubi poruszające opowieści.  Książka o nadziei, przyjaźni i budowaniu poczucia sensu, które dotyczy także dzieci i potrafi uratować od samotności i beznadziei.

18. E. H. Porter “Pollyanna’’

Klasyczna, ale nadal bardzo aktualna historia, która nie straciła na uniwersalności. Niesamowita bohaterka znana na całym świecie nauczyła już wiele pokoleń dzieci, zwłaszcza dziewczynek ,pozytywnego myślenia i radości życia.

A zatem pozostaje Wam tylko pobiec do księgarni lub biblioteki i zasiąść do czytania!

Opracowała : Małgorzata Świtała