Książki, które warto znać: zdrowie psychiczne i wsparcie emocjonalne

Książki, które warto znać : zdrowie psychiczne i wsparcie emocjonalne

Szanowni Rodzice!

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z książkami, które polecamy w temacie rozumienia emocji oraz ich regulacji, a także wsparcia psychologicznego dziecka.

 

SELF-REG. Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości

Opisana metoda samoregulacji, autorstwa dr Stuarta Shankera i Teresy Barker to przede wszystkim sztuka uważności na siebie oraz na dzieci. Aby móc radzić sobie z trudnymi emocjami trzeba nauczyć się rozpoznawać ich przejawy. Metoda w pierwszym kroku uczy dostrzegać objawy stresu, następnie pokazuje jak sobie z nim radzić, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb każdego człowieka. Cel, do którego czytelnik SELF-REG powinien dążyć to osiągnięcie spokoju. Nie da się dojść do stanu wyciszenia i relaksu, działając nerwowo i chaotycznie, dlatego opisany zbiór technik nie daje szybkiego efektu. Sama metoda uczy pokory oraz cierpliwości w dążeniu do stanu odprężenia, co bywa trudne, ale z pewnością może być wartościowe.

 

Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze

Książka Justyny Sucheckiej nie jest typowym poradnikiem, to raczej apteczka pierwszej pomocy, pomocy w ratowaniu zdrowia psychicznego. Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze to lektura, w której skład wchodzi 18 histrorii/ wypowiedzi ludzi bardziej lub mniej znanych, u których nie zawsze było dobrze. Pozycja porusza tematy trudne, jednocześnie bardzo ważne. Oprócz poruszających opowieści z lektury można dowiedzieć się jakie kroki należy podjąć, gdy zauważymy niepokojące objawy u kogoś bliskiego. Publikacja podpowiada co robić w takiej sytuacji, ale przede wszystkim do kogo można zwrócić się po pomoc. Podobnie jak w pierwszej pomocy przedmedycznej, udzielenie w pierwszym kontakcie  wsparcia psychicznego może uratować zdrowie a nawet życie. Dlatego jest to pozycja obowiązkowa w trosce o zdrowie psychiczne dzieci
i dorosłych.

 

Wielka Domowa Apteczka Psychologiczna

Ta pozycja bardziej, niż podręcznik przypomina zeszyt ćwiczeń. Lisa Phifer, Amanda Crowder, Tracy Elsenraat i Robert Hull stworzyli materiały do pracy nad trudnościami u dzieci, które można wykorzystać:

➢    do samodzielnej pracy,

➢    do pracy z rodzicem,

➢    do pracy z terapeutą.

Profesjonalne narzędzia oparte o model terapii CBT stworzone tak, aby były jak najbardziej dostępne dla rodziców chcących wspomagać rozwój swoich dzieci.

Tematy dzielą się na 6 części:

  1. trauma psychologiczna,
  2. zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi,
  3. zaburzenia ze spektrum autyzmu,
  4. zaburzenia zachowania: wybuchy złości i agresji,
  5. zaburzenia lękowe
  6. zaburzenia nastroju i depresji.

Dzięki atrakcyjnej formie i profesjonalizmie ćwiczeń, książka ma miano najpopularniejszej pozycji terapeutycznej na świecie.

 

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły

Książka uczy jak budować komunikaty w sposób zrozumiały dla dzieciaka. Pozycja pomaga w zrozumieniu uczuć młodego człowieka przez jego opiekunów i pokazuje jak rodzic może pomóc zrozumieć podopiecznemu  jego własne emocje. Poradnik pokazuje jak działać i komunikować się w zgodzie z własnymi odczuciami, jak uczyć tego dzieci, tak aby komunikacja była, nie tylko efektywna ale również, pełna szacunku i wzajemnego zrozumienia. Autorzy, Abdel Faber i Elaine Mazlish, pokazują jak ważna jest rozmowa oraz jak istotne jest przekazywanie informacji
w sposób odpowiedni dla budowania świadomości i samodzielności młodej osoby.

 

opracowali: Maciej Dolata praktykant

Monika Hamerska psycholog sportu