KSIĄŻKI O SZKOLE I ZE SZKOŁĄ W TLE, KTÓRE POWINNIŚCIE PRZECZYTAĆ!

1. „Nowe przygody Mikołajka René Goscinnego, zilustrowane przez Jean-Jacques’a Sempé. Kto nie zna przygód tego urwisa i jego przyjaciół? Jest to książka napisana świetnie i  z ogromnym poczuciem humoru. Opowiada o szkole tradycyjnej, ale w której przygód jest pełno i w której powstają pierwsze prawdziwe przyjaźnie.

2. „Madeline w Paryżu Ludwiga Bemelmansa ,pierwsza książeczka z cyklu o małej dziewczynce powstała w 1939 r.  Madeline jest najmłodszą z wychowanek paryskiej szkoły z internatem, prowadzonej przez zakonnice. Jest mała, ale odważna – nie boi się myszy ani tygrysa i ma bardzo bogatą wyobraźnię. Jak i seria o Mikołajku, książki o Madeline opowiadaj o przyjaźni, o wsparciu.

3. „Benek i spółka” autorstwa Patrycji Zarawskiej ,czyta się lekko, słownictwo potoczne i młodzieżowe, przemyca czasem słówka trudniejsze. Książka opowiada o niesfornym chłopcu, który ma przygody w szkole i poza nią.

4. „Tajemnica szkoły z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka. Cała seria zasługuje na Waszą uwagę. W każdej książce jest tajemnica (czasem prawdziwa zbrodnia), którą jak zwykle z powodzeniem rozwikłuje dwójka dzieciaków.

5. „Billy w szkole” Brigitty Stenberg jest kolejnym odcinkiem przygód tego małego bohatera. „Billy w szkole” opowiada o fajnej szkole, do której dzieci chcą chodzić

6.„Nie odrobiłem lekcji bo…” i „Spóźniłem się do szkoły bo…” to z kolei zabawne książeczki z krótkim tekstem, ale dużymi (na całą kartkę) ilustracjami. Książki mogą czytać początkujący czytelnicy, choć ja osobiście nie pochwalam zmyślania wymówek, a jest to główny przekaz książki.

7.Hurra, idę do szkoły autorstwa Ingrid Uebe – to mało znana książka, napisana z myślą o dzieciach które po raz pierwszy idą do szkoły. Proste, bardzo realistyczne opowieści, ukazują dziecku życie szkolne, które po lekturze książki nie powinno się już wydawać takim strasznym.

8. „Ciocia Jadzia. Szkoła Elizy Piotrowskiej. Książka jest przezabawna, krótkie historyjki, które nie przemęczają, a potrafią rozbawić nawet dorosłego. Ciocia Jadzia występuje w całej serii książek o tej samej nazwie. Jest zawsze uśmiechnięta i pogodna. I co najważniejsze – książka jest nie tylko zabawna, ale i pouczająca. Przesłaniem książki jest to, że w żadnej sytuacji nie warto się denerwować, a problemy, jeśli to możliwe, traktować nieco z przymrużeniem oka.

Opracowała:  Małgorzata Świtała w oparciu o artykuł Fundacji "TO PROSTE"