KSIĄŻKI O SZKOLE I ZE SZKOŁĄ W TLE, KTÓRE POWINNIŚCIE PRZECZYTAĆ!
1. „Nowe przygody Mikołajka” René Goscinnego, zilustrowane przez Jean-Jacques’a Sempé. Kto nie zna przygód tego urwisa i jego przyjaciół? Jest to książka napisana świetnie i z ogromnym poczuciem humoru. Opowiada o szkole tradycyjnej, ale w której przygód jest pełno i w której powstają pierwsze prawdziwe przyjaźnie.
2. „Madeline w Paryżu” Ludwiga Bemelmansa ,pierwsza książeczka z cyklu o małej dziewczynce powstała w 1939 r. Madeline jest najmłodszą z wychowanek paryskiej szkoły z internatem, prowadzonej przez zakonnice. Jest mała, ale odważna – nie boi się myszy ani tygrysa i ma bardzo bogatą wyobraźnię. Jak i seria o Mikołajku, książki o Madeline opowiadaj o przyjaźni, o wsparciu.
3. „Benek i spółka” autorstwa Patrycji Zarawskiej ,czyta się lekko, słownictwo potoczne i młodzieżowe, przemyca czasem słówka trudniejsze. Książka opowiada o niesfornym chłopcu, który ma przygody w szkole i poza nią.
4. „Tajemnica szkoły” z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka. Cała seria zasługuje na Waszą uwagę. W każdej książce jest tajemnica (czasem prawdziwa zbrodnia), którą jak zwykle z powodzeniem rozwikłuje dwójka dzieciaków.
5. „Billy w szkole” Brigitty Stenberg jest kolejnym odcinkiem przygód tego małego bohatera. „Billy w szkole” opowiada o fajnej szkole, do której dzieci chcą chodzić
6.„Nie odrobiłem lekcji bo…” i „Spóźniłem się do szkoły bo…” to z kolei zabawne książeczki z krótkim tekstem, ale dużymi (na całą kartkę) ilustracjami. Książki mogą czytać początkujący czytelnicy, choć ja osobiście nie pochwalam zmyślania wymówek, a jest to główny przekaz książki.
8. „Ciocia Jadzia. Szkoła” Elizy Piotrowskiej. Książka jest przezabawna, krótkie historyjki, które nie przemęczają, a potrafią rozbawić nawet dorosłego. Ciocia Jadzia występuje w całej serii książek o tej samej nazwie. Jest zawsze uśmiechnięta i pogodna. I co najważniejsze – książka jest nie tylko zabawna, ale i pouczająca. Przesłaniem książki jest to, że w żadnej sytuacji nie warto się denerwować, a problemy, jeśli to możliwe, traktować nieco z przymrużeniem oka.
Opracowała: Małgorzata Świtała w oparciu o artykuł Fundacji "TO PROSTE"