Książki o wyjątkowych nauczycielach, które powinniście przeczytać!

„Świat byłby lepszym miejscem ,gdyby medale przyznawano wspaniałym nauczycielom a nie żołnierzom, którzy zabijali wrogów na wojnie”

                                                                                                                      Matthew Quick

 

Postacie inspirujących nauczycieli, którzy rozumieli młodzież i mieli talent do przekazywania wiedzy, a także po prostu zarażali pasją, znajdziemy na łamach licznych książek, choć bardzo często nie są bohaterami pierwszoplanowymi ,a mimo to pozostają w pamięci czytelnika.

Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie nazywany Dniem Nauczyciela, to doskonała okazja, by zachęcić Was do przeczytania najciekawszych  książek, w których spotykacie  nietuzinkowych nauczycieli .

 

1.„Stowarzyszenie umarłych poetów Nancy H. Kleinbaum 

Książka opowiada o charyzmatycznym nauczycielu literatury, Johnie Keatingu, który rozpoczyna pracę w ekskluzywnej, ale konserwatywnej szkole dla chłopców. Dewiza: „tradycja, honor, dyscyplina, doskonałość” obowiązuje wszystkich bez wyjątku, wychowanie uczniów jest wyjątkowo surowe. Keating jednak nie przejmuje się tym. Wprowadza nowe, niekonwencjonalne metody wychowawcze, powodując zamęt w środowisku nauczycieli, a jednocześnie uznanie i uwielbienie uczniów

2.„ Sposób na Alcybiadesa ’’Edmund Niziurski

Nauczyciele myślą, że uczniowie chodzą do szkoły, by się uczyć. Uczniowie wiedzą, że aby przetrwać w szkole, trzeba znaleźć sposób, aby się nie uczyć, a mieć dobre oceny. Na każdego nauczyciela jest przecież jakaś metoda, ale starsze klasy niekoniecznie chcą ją zdradzić. A jeśli to zrobią, efekty mogą być doprawdy zaskakujące !

3.„Jeżycjada’’Małgorzata Musierowicz

 Czytelnikom tej serii  w pamięć wryła się postać wyjątkowego pedagoga, profesora Dmuchawca, który potrafił znaleźć idealny balans pomiędzy byciem wyrozumiałym i wymagającym Niekonwencjonalne metody pracy, życzliwość i wiara w młodych ludzi sprawiły, iż nieco staromodny nauczyciel do dziś może stanowić prawdziwy wzór dla nauczycieli.

4. „ Szatan z siódmej klasy „ Kornel Makuszyński

Postać zwariowanego profesora starej daty znajdziemy również na kartach tej powieści. Dla tego roztargnionego pedagoga szkoła była całym życiem i bez wątpienia zależało mu na młodych ludziach. To jego dobre serca i autentyczna sympatia, jaką darzył młodzież ,sprawiła, że młode łobuziaki odwzajemniły to uczucie i zmieniły swoje postępowanie, tylko po to, by nie sprawiać przykrości lubianemu belfrowi.

5.„ Ania z Zielonego Wzgórza’’(seria)- Lucy Maud Montgomery

Wyjątkową nauczycielką była również bez wątpienia panna Stacy z „Ani z Zielonego Wzgórza. Ta nauczycielka wzbudza autentyczną sympatię – oddana, kreatywna i odważna, bez wątpienia wpłynęła na życie tytułowej Ani. Jej niekonwencjonalne, często krytykowane metody rozbudziły w młodych ludziach ciekawość świata i otwartość, o jaką trudno na prowincji. Podobną nauczycielką została ostatecznie sama Ania.

6.K. Rowling- seria o Harrym Potterze

W zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć absolutnie wyjątkowej szkoły pełnej nieszablonowych nauczycieli–Hogwartu.Nie można tu nie wspomnieć o Dumbledorze – przewodniku i mędrcu,a jednocześnie towarzyszu głównych bohaterów w podróży przez młodość. Drugą nauczycielką, która zasługuje na pojawienie się w tym zestawieniu, jest bez wątpienia Minerwa McGonagall. Choć jej surowa postawa wzbudza respekt wśród uczniów, to jednak kocha swoich podopiecznych i dba o ich dobro, a młodzi buntownicy zawsze mogą liczyć na jej wsparcie.

7.„Mikołajek i inne chłopaki- Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe„
Jednym z głównych miejsc wydarzeń  książki jest szkoła, do której uczęszcza tytułowy bohater. Mikołajek chodzi do klasy, gdzie uczą się sami chłopcy. Chłopcami opiekuje się pani nauczycielka, którą chłopcy starają się nie wyprowadzać z równowagi. Udaje się to rzadko. Mimo to Mikołajek uważa ją za najlepszą nauczycielkę i bardzo ją lubi.

8.„Syzyfowe prace’’-Stefan Żeromski

W powieści skromny, wiejski nauczyciel i korepetytor dworskich dzieci, Antoni Paluszkiewicz, zwany "Kawką" ,otwiera przed chłopskim dzieckiem horyzonty nauki, zaszczepia mu głód i pasję wiedzy. Robi to z dużym wyczuciem pedagogicznym, "zaprasza" go do siebie i pokazuje piękne książki z obrazkami, zachęcając w ten sposób chłopca do nauki.

Gdy Antoni Paluszkiewicz umiera, zaoszczędzone pieniądze zastawia swemu uczniowi Radkowi, otwierając mu w ten sposób drogę do gimnazjum. Wartości, jakie "Kawka" wpoił Radkowi, pomagać mu będą w nieustępliwym i upartym dążeniu ku wzniosłemu celowi.

 

 

                                                                                                                                                                        OPRACOWAŁA:MAŁGORZATA ŚWITAŁA