VADEMECUM ÓSMOKLASISTY-CZĘŚĆ I.
Mam nadzieję, że opracowany przeze mnie materiał pozwoli Wam utrwalić wiedzę do egzaminu ósmoklasisty z wszystkich lektur obowiązkowych dla klasy VII i VIII, takich jak:
1) Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
2) Aleksander Fredro, Zemsta;
3) Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII;
4) Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
5) Ignacy Krasicki, Żona modna;
6) Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość);
7) Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;
8) Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik;
9) Juliusz Słowacki, Balladyna;
I. KAROL DICKENS ,,OPOWIEŚĆ WIGILIJNA’’
1.Czas i miejsce akcji: połowa XIX wieku. Akcja dzieje się głównie w Londynie, chociaż kilkakrotnie duchy zabierają Scrooge’a również poza miasto. Wydarzenia w utworze rozgrywają się podczas jednej nocy.
– człowiek w podeszłym wieku;
– jest właścicielem kantoru;
Podstawową cechą bohatera było jego chorobliwe skąpstwo. Wciąż obliczał, kalkulował zyski. Nie miał przyjaciół. Mimo sporego majątku był obojętny na los ubogich. (Nie pomaga swemu kanceliście Bobowi Cratchitowi i jego choremu synkowi, wyrzuca kwestarzy). Bohater jest skąpy również w uczuciach. Nie kłania się ludziom na ulicy. Jest okrutny wobec siostrzeńca Freda, który zaprasza go na obiad świąteczny.
– wesoły i szczęśliwy;
– posyła rodzinie swego kancelisty Boba ogromnego indyka, szuka ratunku dla małego Tima. Staje się najlepszym przyjacielem rodziny i wspaniałym pracodawcą:
– ofiaruje część swego majątku na potrzeby ubogich;
– nawiązuje serdeczne stosunki z rodziną swego siostrzeńca Freda;
– obchodzi uroczyście święta Bożego Narodzenia.
– Duch Wigilijnej Przeszłości (wędrówka w krainę dzieciństwa i młodości)
– Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia (wędrówka po ulicach miast, poznanie losu biedaków, ich szlachetności i godności, los małego Tima)
– Duch Przyszłych Wigilii.(Smutna przyszłość samotnego, starego Scrooge’a- śmierć)
Głównym tematem „Opowieści wigilijnej ”, jest materializm. Ebenzer Scrooge był całkowicie uzależniony od pieniędzy. Nic, oprócz gromadzenia majątku, nie miało dla niego znaczenia. Mężczyzna oszczędzał w każdy możliwy sposób. Nosił stare ubrania i żywił się w podrzędnej jadłodajni. Niestety, jego skąpstwo odbijało się także na innych ludziach. Zatrudniony przez Scrooge'a kancelista, Bob Cratchit pracował w niegodnych warunkach. Otrzymywał bardzo niską wypłatę, a kantor nie był nawet ogrzewany. Ebenezer był również zdecydowanym przeciwnikiem pomocy ubogim. Nie wspierał zbiórek na cele dobroczynne i uważał, że miejsce biedoty jest w więzieniu lub przytułku. Scrooge zaniedbywał również więzi międzyludzkie. Po śmierci swojego wspólnika Jakuba Marleya, nie utrzymywał z nikim kontaktu. Odrzucał nawet zaproszenia na kolację świąteczną, które otrzymywał od swojego siostrzeńca Freda. Scrooge prowadził więc samotne życie, skoncentrowane wokół majątku.
10. Cechy Ebenezera Scrooge’a:chciwy, samolubny, zły, niemiły, zgorzkniały, zatwardziały, bezwzględny, nieczuły, niezadowolony, egoista, wyzyskiwacz, skąpiec.
,,Obowiązkiem każdego człowieka jest dążenie do tego, (…) ażeby jego dusza jednoczyła się z duszą bliźnich i pozostawała w braterskiej z nimi łączności przez cały czas wędrówki ziemskiej. Powinienem był interesować się całą ludzkością, postawić sobie za cel okazywanie ludziom dobroci, współczucia, wyrozumiałości.’’
12. Ebenezer Scrooge po przemianie:
– dobry człowiek i pracodawca;
– pomagający innym dobrym słowem i czynem;
– pogodny i wesoły;
– niezwracający uwagi na kpiny złych ludzi;
– przywiązujący uwagę do właściwego obchodzenia Bożego Narodzenia;
– przyjazny dla ludzi i życzliwy
13.Przesłanie zawarte w ,,Opowieści wigilijnej‘’Karola Dickensa:
,,Nie ma ludzi złych, są tylko samotni i nieszczęśliwi, którym należy uświadomić, że źle postępują- wtedy można im pomóc. Człowiek zły i zagubiony może trafić na kogoś z dobrym sercem. Dobro jest lekarstwem na zło.’’
,,Każdy człowiek ma szansę na poprawę, musi jedynie chcieć ją wykorzystać i zrozumieć, że w życiu tak naprawdę posiada się tym więcej, im więcej się z siebie daje innym.’’
II.ALEKSANDER FREDRO ,,ZEMSTA’’
1. Aleksander Fredro jest uznawany za jednego z najwybitniejszych komediopisarzy polskich.Żył w XVIII i XIX wieku.
4.Główni bohaterowie: Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek.
5.Charakterystyka bohaterów:
Cześnik Raptusiewicz
– jego nazwisko pochodzi od słowa ,,raptus’’- ktoś gwałtowny, porywczy, wybuchowy;
– Jest cześnikiem ziemskim (W dawnej Polsce cześnik dbał o piwnicę z winami, a podczas uczt kładł przed królem potrawy);
– prawny opiekun swojej bratanicy Klary;
– stary kawaler;
– wysoki, dobrze zbudowany mężczyzna w średnim wieku;
– sąsiad Rejenta.
Rejent Milczek
– jego nazwisko wskazywałoby na to, że jest człowiekiem spokojnym i łagodnym. W rzeczywistości to intrygant, który działa podstępnie i potrafi być bezwzględny nawet dla własnego syna Wacława;
– w dawnej Polsce rejent był pracownikiem sądownictwa, odpowiednik dzisiejszego notariusza;
– to szczupły, drobny człowiek;
– właściciel połowy zamku;
– na pozór cichy, pobożny, w rzeczywistości: sprytny, podstępny, bardzo inteligentny, zawzięty i obłudny. Jego religijność jest tylko pozorna.
Papkin
– jego nazwisko pochodzi od słowa ,,papka’’, co w staropolszczyźnie oznaczało resztki pozostawione z jedzenia po czyimś posiłku bądź szerzej pożywienie na czyjś koszt;
– cały jego majątek to angielska gitara, szabla o nazwie Artemiza i zastawiona kolekcja motyli, resztę przehulał i przegrał w karty;
– jest typem samochwały, interesownym i zakłamanym człowiekiem;
– Postać Papkina zbudowana jest jakby z dwóch osobowości: pierwsza- prawdziwa i druga- taka, jaką chciałby zaprezentować otoczeniu:
- Papkin prawdziwy – to tchórz, kłamca, uzależniony od kaprysów Cześnika.
- Papkin wymyślony przez siebie – to rycerz nazywający sam siebie ,,lwem Północy’’, odważny i szlachetny obrońca uciśnionych, światowy kawaler, podziwiany i kochany przez kobiety.
– Klara– bratanica Cześnika pozostająca pod jego opieką, bardzo kocha Wacława. Nie pozwala mu się jednak wykraść. Jest osobą rozsądną.
– Wacław– W czasie studiów w Warszawie, udając księcia Rodosława, rozkochał w sobie Podstolinę. Kocha Klarę, walczy o swoje szczęście. Odważny i przedsiębiorczy.
– Podstolina– wdowa po trzech mężach i krewna Klary. Wyrachowana i sprytna.
,,Chciałam za mąż wyjść czym prędzej, by nie zostać całkiem w nędzy.’’
- Wątek główny– spór o mur graniczny między Cześnikiem i Rejentem.
Cześnik zajmował połowę zamku należącą do jego bratanicy Klary, Rejent był właścicielem drugiej połowy. Ich spór zaogniła próba odbudowania muru oddzielającego tzw. zamek wysoki od niskiego. Milczek wezwał murarzy i kazał im zamurować dziurę. Cześnik z pomocą służby próbował przerwać naprawę. Po tym incydencie Cześnik postanowił rozstrzygnąć spór w drodze pojedynku na szable, do którego jednak nie doszło, a Rejent pisał pozwy do sądu.
- Cechy komedii jako gatunku literackiego:
– utwór o żywej akcji, zabawne wydarzenia, śmieszne postacie;
– pomyślne zakończenie (tytułowa zemsta prowadzi do pogodzenia dwóch od lat zwaśnionych sąsiadów i ślubu dwojga zakochanych- Klary i Wacława.)
– Trzy rodzaje komizmu:
* wtrącanie przez Rejenta słów: ,,Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba.’’
* wtrącanie przez Cześnika słów: ,,Mocium panie’’.
– Utwór do wystawienia na scenie, podzielony na akty i sceny.
– Nie ma narratora, a źródłem informacji o przebiegu akcji są dialogi i monologi bohaterów.
– Występują didaskalia, czyli tekst poboczny.
*Konflikt- jeden z wyznaczników akcji w dramacie, zderzenie przeciwstawnych dążeń osób dramatu.
* Intryga- działania jednej postaci skierowane przeciw drugiej, ich wyznacznikiem jest zmiana sytuacji bohatera, czyli tzw. perypetia- nagły zwrot akcji.
* po pierwsze intryga Rejenta: chce ożenić Wacława z Podstoliną na złość Cześnikowi, który jest z nią zaręczony; wynikła stąd perypetia: Cześnik nie żeni się z Podstoliną, która zrywa zaręczyny.
* po drugie intryga Cześnika: na złość Rejentowi wydaje Klarę za Wacława; wynikła stąd perypetia: nie dochodzi do pojedynku Cześnika z Rejentem, zwaśnieni sąsiedzi godzą się.
Opracowała: Małgorzata Świtała( w oparciu o materiały Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu)