„Zero dla Dyskryminacji”- Konkursy dla uczniów.

Co roku 1 marca obchodzimy święto „Zero dla Dyskryminacji” ustanowione w 2014 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
O dyskryminacji i mowie nienawiści staje się głośno, gdy w przestrzeni publicznej dochodzi do działań lub wypowiedzi obrażających lub poniżających konkretne osoby czy grupy społeczne.
Dyskryminacja wyraża się w gorszym potraktowaniu osoby ze względu na jej cechę osobistą, czyli coś czego nie może ona łatwo zmienić, na co najczęściej nie ma wpływu. Brak reakcji na dyskryminację często wynika z braku wiedzy, odwagi, lęku, wstydu... Pierwszym krokiem do przeciwdziałania dyskryminacji jest umiejętność jej dostrzeżenia.

Zapraszamy dzieci i młodzież  do udziału w konkursachw różnych grupach wiekowych, których celem jest w głównej mierze rozwijanie umiejętności analizy sytuacji i wydarzeń o charakterze lokalnym i globalnych i uświadamianie młodemu pokoleniu, że dyskryminacja może niespodziewanie dotknąć każdego z nas.
1. Konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych "Taki/ taka jestem"
2. Konkurs fotograficzny dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych "Ja, a wokół mnie tyle różnorodności"
3. Konkurs literacki dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych "Nienawiść-jestem przeciw!"

Szczegółowe informacje o konkursach znajdują się w załącznikach.